اگر تیر و کمان وجود نداشت، هیچ کمانداری نمی توانست به ورزشکار بودنش ببالد. کمانداران برای آن که بتوانند به دیگران فخر بفروشند، باید در مورد لوازم خود اطلاعات کافی داشته باشند. اول از همه باید بدانند که تیر و کمان چطور ساخته شده و ساختار فیزیکی آنها به چه شکل است. ما در اینجا سعی کردیم تکه های پازل را کنار هم بگذاریم و به شما کمک کنیم که کماندار با معلومات و حاضرجوابی باشید.

اجزای کمان

بیایید با آناتومی کمان و شناخت قطعات تشکیل دهنده کمان شروع کنیم:

قبضه

قبضه، قسمت مرکزی کمان است که بازوهای بالا و پایین به آن متصل می شوند. قبضه می تواند از جنس چوب  و فلز باشد. سه قسمت اصلی قبضه عبارتند از: گریپ، دریچه سایت و رست.

گریپ قسمت قوس دار قبضه است که برای جا افتادن در دست طراحی شده است. سایز گریپ بر اساس سایز قبضه تغییر می کند. بنابراین هنگام خرید قبضه دقت کنید که گریپ اندازه باشد.

دریچه سایت بالای گریپ قرار دارد. دریچه سایت جایی است که سایت در آن قرار می گیرد و هنگام نشانه گیری باید از میان آن نگاه کنید. اکثر کمان ها فقط یک دریچه سایت دارند، اما بعضی کمان ها دارای دو دریچه سایت در طرفین قبضه هستند.

رست تیر معمولاً به داخل دریچه سایت وصل می شود. تیر آزادانه بر روی رست قرار می گیرد و به راحتی از آنجا پرواز می کند. رست یا تیرخواب گاهی به صورت قطعه ای ثابت در قبضه و گاهی به صورت قطعه متحرک و جداگانه ساخته می شود.

بازو

بازوها، همان چیزهایی هستند که در بالا و پایین قبضه قرار می گیرند. بازوی بالا و پایینی قابلیت جایگزینی با هم ندارند و باید در پاکت قبضه کاملاً فیکس شوند تا عملکرد درستی داشته باشند. بازو از مواد مختلف مثل چوب، کامپوزیت و فلز ساخته می شود. اکثر بازوها با فایبرگلس و چیزهایی از این قبیل روکش می شوند.

ناک زه

در سر هر بازو شیاری وجود دارد که به آن ناک زه گفته می شود. این شیار برای داخل شدن زه کمان و گره خوردن دور بازو ایجاد شده است.

زه

زه کمان از الیاف مختلفی ساخته می شود و به سر بازوهای پایینی و بالایی کمان گره می خورد. برای مراقبت از زه و بالا بردن دوام و عمر زه بر روی آن واکس های سیلیکونی مالیده می شود. دو قسمت مهم زه سروینگ  و ناک پوینت هستند.

سروینگ، نخی است که به دور قسمت مرکزی زه کمان پیچیده می شود. پیچیدن سروینگ به دور زه، مقاومت زه را نسبت به ساییدگی به ناک تیر بسیار افزایش می دهد.

ناک پوینت، نوعی علامتگذاری بر روی زه است که نشان می دهد ناک تیر کجا باید قرار بگیرد. ناک پوینت بستی برنجی است که بر روی زه قرار می گیرد. تیر باید درست پایین ناک پوینت قرار بگیرد.

اجزای تیر

حالا که با اجزای کمان آشنا شدید، بیایید نگاهی به اجزای تشکیل دهنده تیر بیاندازیم:

سرتیر

سرتیر قطعه ای است که در سر شفت قرار می گیرد. اولین قسمت از تیر که با هدف برخورد می کند، سرتیر است. به طور کلی سه نوع سرتیر برای کمان وجود دارد: سرتیر مسابقه ای، سرتیر بی خطر و سرتیر شکاری.

سرتیر مسابقه ای برای تمرین تیراندازی با کمان استفاده می شود. این نوع سرتیرها معمولاً فلزی هستند. سرتیرهای بی خطر ضخیم هستند و لبه نرمی دارند و برای استفاده در آرچری تگ و یا شکار حیوانات کوچک و ضعیف مثل خرگوش و سنجاب استفاده می شود. سرتیرهای شکاری را هم حتماً در کارتون و فیلم دیده اید. از سرتیر شکاری برای هدف قرار دادن حیوانات بزرگ مثل گوزن و خرس استفاده می شود.

شفت

شفت تیر، ستون فقرات تیر محسوب می شود. شفت، یک استوانه بلند است که سایر قطعات تیر به آن وصل می شوند. اکثر شفت ها از چوب، آلومینیوم و کربن ساخته می شوند.

پر

پر یا تکه های پلاستیکی شبیه پر که بر روی شفت می بینید، از اجزای اصلی تیر به شمار می رود. پرها به نحوی در انتهای شفت چسبانده می شوند که پرواز تیر در هوا به بهترین وجه ممکن صورت بگیرد. پری که رنگ متفاوتی دارد، به عنوان شاخص استفاده می شود. هنگامی که ناک تیر بر روی زه قرار می گیرد، پر شاخص به سمت بیرون قرار می گیرد.

ناک

ناک، شیار یا قطعه پلاستیکی شیارداری در انتهای تیر است که زه را در بر می گیرد. ناک درست نقطه مقابل سرتیر است و کمی عقب تر از پر قرار می گیرد. به طور معمول ناک تکه ای پلاستیکی است که از شفت جدا می شود و قابلیت تعویض دارد.

حالا که اجزای تیر و کمان را می شناسید، قطعاً کماندار بهتری خواهید شد!